Vychytal ruské superhvězdy Ovečkina, Kučerova nebo Malkina. O den později ho nepřekonala ani hokejová esa z Kanady. „Jak jsem je zvládl zastavit? Výborná otázka! Také bych to rád věděl,“ rozesmál se Kevin Lankinen. Blonďák z Helsinek nejspíš ještě teď nevěří, co se spoluhráči v Bratislavě dokázal. Finové se díky němu stali mistry světa. „Rozhodně to je nejkrásnější chvíle v životě,“ líčil dojatý Lankinen. Čtyřiadvacetiletý brankář byl jednou z hlavních postav finské senzace. Jen ve třetí třetině finále proti favorizovaným Kanaďanům pochytal 21 střel! Z celkových 44 pokusů nezkrotil jediný.

Finští hokejisté oslavují vyrovnání ve finále MS proti Kanadě.Sam Reinhart z Kanady v šanci před finským brankářem Kevinem Lankinenem. Finále hokejového šampionátu mezi Finskem a Kanadou. Závar před finským…Kanaďan Shea Theodore (27) dává gól ve finále MS. V bráně je Fin Kevin Lankinen. Zobrazit fotogalerii Ještě než ho po nedělní výhře 3:1 zavalila lavina rozjuchaných spoluhráčů, zvedl ruce a nevěřícně se na ledě otáčel: Co se to sakra stalo? Finsko má v zámoří mimořádně schopné chlapíky s betony. Jenže Rinne, Saros, Koskinen nebo Rask z Bostonu, který v noci proti St.Louis rozehrál sérii o Stanley Cup, poslali na Slovensko smršť omluvenek. A tak trenér Jalonen ukázal na debutanta Lankinena, jenž v NHL neodchytal ani minutu. Naopak, čerstvý finský hrdina měl v sezoně co dělat, aby se udržel i na farmě Chicaga. V Rockfordu nastoupil jen k 19 zápasům a dalších šest si zapsal ještě v nižší ECHL, kde úspěšnost zásahů nedostal přes 90 procent. Zatímco v českém brankovišti se v důležitých duelech protočili všichni tři gólmani, Lankinen si na Slovensku počínal jako suverén. Už v semifinále vynuloval Rusy, po osmi zápasech měl parádní úspěšnost 94,2 procenta, a nebýt bravurního Rusa Vasilevského, aspiroval by na cenu nejlepšího gólmana šampionátu.

„Nejdůležitější bylo, že jsme hráli týmově, dali jsme dohromady skvělou partu kluků,“ vyzdvihoval Lankinen. Přes polovinu zlatého výběru tvořili hráči z finské ligy, v níž ještě loni chytal za IFK Helsinky. „Stihli jsme se neskutečně sblížit. Na přípravě v Brně jsme porazili Čechy i Rusy a tím to všechno začalo,“ vykládal útočník Juho Lammikko. Historie MS v hokeji Při českých trénincích v Brně Lankinen s partou neznámých junáků skákali po schodech a běhali po tribunách. Dřeli a zároveň vyhlíželi posily z NHL, kterých se nedočkali. Finové měli ze slavné soutěže pouze dva vyslance. A poprvé od roku 1995 zvítězil na šampionátu tým (nepočítáme-li výluku z roku 2005), jehož žádný hráč nedal v sezoně NHL gól! Finové hvězdnějším týmům stíhali bruslařsky, vynikal supertalent Kakko nebo obrovitý vůdce a střelec důležitých gólů Anttila. Ti všichni ale velebili Lankinena.

„Jsem ohromně pyšný,“ pravil sympaťák přezdívaný Keke. „A co nejdřív bych chtěl být prvním gólmanem v NHL.“ Proč ne? Už v Bratislavě se přesvědčil, že hokejové sny si může splnit.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hokej/ms-2019/kevin-lankinen-profil-hokej.A190527_205104_ms-hokej-2019_ald